• Londra’da çalışmalarını sürdüren fotoğraf sanatçısı Mark Blower “People Looking at Art” (Sanatı Seyreden İnsanlar) isimli çalışmasında galeri ve müze ziyaretçilerini gözlemliyor, sanat eseriyle izleyici arasındaki en samimi ve güçlü bağın oluştuğu anda ise deklanşörüne basıyor!
  Read More
 • Amerikalı sanatçı Adam Lister ünlü tabloları ve hafızalara kazınmış ikonları piksel piksel yeniden yorumluyor. Sulu boyayla çalışan Lister’ın birçok sanat akımını harmanlayan postmodern işleri insanlığın görsel hafızasını 8 bite sığdırıyor.
  Read More
 • Polonya‘nın güneydoğusunda bulunan Zalipie köyü sahip olduğu sıradışı gelenek sayesinde masalsı bir atmosfere sahip. Eskilere dayanan bu geleneğe göre yerli kadınlar evlerinin dış cephelerini çiçek desenleri ile renklendiriyor.
  Read More
 • Hollanda\'nın Zwolle kentinde gerçekleştirilen bir projeyle iki büyülü mekanın atmosferleri bir araya getirildi.15. Yüzyıldan kalma bir Dominik kilisesi modern bir kitapçıya dönüştürüldü!
  Read More
 • Milano EXPO 2015'e katılan 147 ülkeden biri olan Türkiye, kültürünü yansıtan pavyonunda, "Geleceğin Gıdası için Tarihin İrdelenmesi" alt mesajını benimsedi. Türkiye Pavyonu için simge olarak bereketin sembolü olan ‘nar’ meyvesini seçildi.
  Read More
 • Aylar süren bir araştırma ve ön hazırlık sürecinden sonra Paris’i ziyaret edip yerel halkla vakit geçiren Jenni Sparks, kentin tarihi ve ikonik yapıları ile birlikte kendi deneyimlerini de işlediği bu el çizimi Paris haritasını hazırlamış.
  Read More
 • Paris tarafından kaldırılması kararlaştırılan Pont Des Arts Köprüsü'ndeki yüz binlerce aşk kilidine Hollanda'nın Venlo kenti talip oldu! Venlo Belediye Başkan Yardımcısı Stephan Satijn, Pont Des Arts’a zarar verdiği gerekçesiyle kaldırılmaya başlanan kilitlerin Venlo’daki bir köprüye takılması için Paris’e yazılı başvuruda bulunduklarını açıkladı.
  Read More
 • Lilah Horwitz ve erkek arkadaşı Nick Olson başta eski pencereler olmak üzere çeşitli geleneksel yapım malzemelerini yeniden kullanarak hayallerindeki ‘Pencere Ev’i toplamda 500 dolarlık bir bütçeyle inşa ettiler.  
  Read More
 • Amerikan Fox News Kanalı’nın, Picasso’nun 179 milyon dolara alıcı bularak rekor fiyata satılan ‘Women of Algiers’ (Cezayirli Kadınlar) adlı eserine sansür uygulaması tepki çekti.
  Read More
 • Peoples Daily Online’da yayınlanan bir habere göre UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Çin Seddi’nin üçte biri erozyon ve insan tahribatı nedeniyle korunamıyor! Yerel halkın duvardaki tuğlaların tanesini 3 pound karşılığında turistlere sattığını belirten rapor, duvarın sadece %8’inin iyi korunmuş, %30’u ise tamamen yok olmuş durumda olduğunu öne sürüyor.
  Read More
 • Sedad Hakkı Eldem Arşivi’ndeki eskizlerden görsel bir seçki SALT’ın‪ #‎FlickrCommons sayfasında kullanıcılara açıldı.
  Read More
 • Mimar Sinan’ın İstanbul’daki eserlerinden olan 20 caminin 28 minaresinden 12 ay boyunca yapılmış çekimlerden oluşan zaman geçişli bir belgesel hazırlandı. ‘5 Asır Sonra Sinan’ın Minarelerinden 4 Mevsim İstanbul’ adlı bu 16 dakikalık belgesel için 21 bin kare fotoğraf  kullanıldı.  
  Read More
 • Adana’nın Dilekkaya köyünde yaşayan Hatun Dilci, Roma dönemine ait paha biçilmez onlarca arkeolojik eseri, müze müdürlüğünün izniyle evinin bahçesinde sergiliyor.
  Read More
 • UNESCO tarafından Suriye'de Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Palmira antik kentini ele geçirmek için saldıran IŞİD, alanın neredeyse üçte birini eline geçirdi. Halen devam etmekte olan çatışmalar sırasında 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. 
  Read More
 • Yönetmenliğini Bahriye Kabadayı Dal’ın yaptığı "Hakkâri’nin Gizemli Taşları" belgeseli İsviçre’nin Nyon kentinde dokuzuncusu gerçekleştirilen Uluslararası Arkeoloji Filmleri Festivali’nde “En İyi Küçük Bütçeli Arkeoloji Filmi” ödülünü kazandı.
  Read More
 • Sebastian C. Adams tarafından çizilerek ilk kez 1871'de yayımlanmış bu kronolojik şema MÖ 4004'ten başlayarak yaklaşık 6000 senelik dünya tarihini sadece 7 metrede görsel bir şekilde anlatıyor!
  Read More
 • 1982 yılından itibaren her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanmakta olan "Müzeler Haftası" bugün itibariyle başladı! Etkinlik kapsamında bugün Türkiye’den 30 müze, normal kapanış saatlerinden itibaren ziyaret edilebilecek ve saat 23.00’e kadar girişlerden hiçbir ücret alınmayacak.
  Read More
 • Tarihi yapıların belki de en cesur mimari elemanlarından biri olarak kabul edilen 'kubbe'ye sahip ve inşa edildikleri tarihten bugüne dek ayakta kalmayı başarmış görkemli yapılara dair bir derleme hazırlanmış..
  Read More
 • Oluşum süreçleri, toplumsal yaşamdaki yerleri ve günümüze kadar uzanan etkileriyle her daim ilgi çeken bir araştırma konusu olan Yunan ve Roma antik tiyatrolarının tümünü tek bir arşiv altında sanal tur ile keşfetmeye var mısınız!
  Read More
 • Hatay Valisi Ercan Topaca, yeni Hatay Arkeoloji Müzesi’ndeki Roma dönemine ait mozaiklerin yanlış restorasyonuyla ilgili soruşturma başlattıklarını açıkladı. Mozaiklerin olduğu bölüm ziyaretçilere kapatıldı!
  Read More
 • Julien de Casabianca insanlara sanat bilinci aşılamak ve kentsel yaşama renk katmak amacıyla Louvre Müzesi’ndeki unutulmuş klasik eserleri günümüz sokaklarına taşıyarak ilginç bir sokak sanatı projesi  kurguluyor. “Outings” isimli proje, Louvre'u ziyaret etme fırsatı olmayan milyonlarca kişiye bu görselleri sokakta görebilmeleri için bir şans veriyor.
  Read More
 • UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne 13 Nisan 2015 tarihinde 10 yeni adayın ilave edilmesiyle Türkiye Geçici Listesi güncellendi. Yeni eklenen alanlarla birlikte Türkiye'nin geçici listedeki miras sayısı 62'ye yükseldi.
  Read More
 • Geçtiğimiz sene Londra Kalesi’nde 1. Dünya Savaşı’nın 100. yılı anısına 888.246 adet seramik gelincik kullanılarak “Blood Swept Lands and Seas of Red” adlı bir enstelasyon tasarlanmıştı. Her bir gelinciğin savaşta ölen bir İngilizi temsil ettiği bu çalışmayı birinci yıl dönümünde tekrar hatırlayalım.
  Read More
 • Diyarbakır'daki Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü (Europa Nostra) 2015'te koruma dalında ödüle layık görülen 14 projeden biri oldu. Ödül verilme gerekçesi olarak kilisenin restorasyonunda yerel yönetim ve yöre halkının dayanışması gösterildi.
  Read More
 • İçinizdeki çocuk için en iyi 7 arkeoloji oyunu!
  Read More
 • Barselona'nın en ihtişamlı yapılarından biri olan Sagrada Familia dünyanın en uzun inşa projelerinden biri olmasıyla da bilinmekte. Fakat, 3D yazıcı teknolojisi sonu tahmin edilemeyen bu inşaatın kaderini değiştirmek üzere!
  Read More
 • İngiltere’nin Channel 5 kanalında yayınlanan '10,000 BC' (Milattan Önce 10,000) isimli televizyon programı, '21. Yüzyıl İnsanları'nın Taş Çağı koşullarındaki yaşama çabasını ekranlara taşıyor. Sosyal bir deneyin parçası olan programda hayatta kalmaya çalışan 20 İngiliz yarışmacıya arkeolog Klint Janulis yardımcı oluyor.  
  Read More
 • İznik Gölü’nde tesadüfen keşfedilen ve Amerikan Arkeoloji Enstitüsü  tarafından '2014 Yılının En Önemli 10 Arkeolojik Keşfi' arasında gösterilen 1600 yıllık bazilikanın sualtı arkeoloji müzesi olarak yaşatılmasına karar verildi.
  Read More
 • Grafik tasarımcı Matteo Muci modern dönemin ikonik konutlarını 2 dakikalık bir animasyonda bir araya getirdi.
  Read More
 • Çek Cumhuriyeti'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kutna Hora kentindeki Sedlec Ossuary adlı bu kiliseye dışarıdan bakıldığında her şey normal.. Ancak içeri girildiğinde hiç de alışık olunmayan bir manzara ile karşılaşılıyor!
  Read More
 • Türkiye’nin ilk modern kütüphanesi olan İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi ‘daha modern’ olacağı öne sürülen bir proje için yıkılıyor! Yapıyı yıkacak avan projeye 4 No’lu Koruma Kurulu’ndan onay çıktı, Mimarlar Odası ile Docomomo-Türkiye’nin yaptığı tescil başvurusu ise reddedildi.
  Read More
 • IŞİD’in Irak ve Suriye’de yağmaladığı tarihi eserleri eBay adlı internet sitesinde sattığı ortaya çıktı. Tarihi eser satışının IŞİD için önemli bir gelir kaynağı olduğunu vurgulayan Times gazetesi, Apamea antik kentinden iki sikkenin sitede 108 ve 85 dolara satıldığı haberini paylaştı.
  Read More
 • 1. Dünya Savaşı sırasında Almanlar Yeşilköy'den bir zeplinle havalanarak İstanbul'u gökyüzünden fotoğraflamış. İşte İstanbul'un yaklaşık 100 yıl kadar önce havadan çekilen ilk fotoğrafları!
  Read More
 • Yaklaşık üç ay önce keşfedilen ve 3. Derece arkeolojik sit alanı ilan edilen Nevşehir tarihi yeraltı şehri geo-radar teknolojisiyle haritalandırılmaya başlanmış. Uzmanlar, 5000 yıllık olduğu düşünülen şehrin yaklaşık 65 futbol stadı büyüklüğünde olduğunu belirtiyor!
  Read More
 • Alman arkeologlar, Bavyera’da devam eden kazılar sırasında yaklaşık 250 yıllık bir simit (pretzel) kalıntısı bularak oldukça ilginç bir keşif yaptılar. Alanda yapılan çalışmalarda başka hamur parçaları da bulduklarını belirten araştırmacılar, buluntuların bu kadar iyi korunmuş durumda olmasını pişirilme aşamasında yanmış olmalarına bağlıyor.
  Read More
 • İspanya'da bulunan Prado Müzesi'nde görme engellilerin dokunarak hissedebilecekleri bir sergi açıldı. “Touching the Prado” (Prado’ya Dokunmak) adlı bu sergi, replikalara hacim ve doku kazandıran “Didú” adlı bir 3D baskı teknolojisi ile üretilmiş.
  Read More
 • Şafşavan (Chefchaouen), Fas’ın kuzeyinde yer alan ve tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve muhteşem mimarisiyle ziyaretçilerini büyüleyen bir kasaba. Ancak bu kasabanın en belirgin ve ilgi çekici özelliği, mavinin her tonunu içerisinde barındıran ilginç mimarisi.
  Read More
 • Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri,aldıkları koruma dersi kapsamında Silahtarağa Elektrik Santrali’nden Santralistanbul'a doğru yaşanan dönüşüm hakkında çevre halkıyla röportaj yaparak üzerinde çokça konuşulması gereken bir kısa film hazırlamış.
  Read More
 • Alman araştırmacı Lothar Carlowitz tarafından 1965 yılında Nemrut Dağı'nda çekilen fotoğraf ve kamera kayıtları Almanya'daki bir bit pazarında tesadüfen bulundu! Bir Türk koleksiyoner tarafından satın alınan görüntülerde kazı çalışmalarına katılan yerel halk ve toprak altında bulunan heykeller dikkat çekiyor.  
  Read More
 • Tekrar tekrar izlemekten sıkılmadığımız eski film, dizi ve kliplerin çekildikleri mekanları yıllar sonra ziyaret eden Kürşat Çetin, bu mekanlarda fotoğraf çektiriyor ve kentsel belleği yeniden hatırlamamızı sağlayan bu fotoğraflarını öncesi/sonrası şeklinde derleyerek ‘Nerede Çekildi’ adlı Twitter hesabında yayınlıyor.
  Read More
 • Metropolitan Sanat Müzesi, Ulusal Sanat Galerisi ve Guggenheim başta olmak üzere Amerika’da bulunan birçok müze ziyaretçilerinin selfie (özçekim) çubuğu kullanarak fotoğraf çekmesini yasakladı! Yasak hakkında konuşan müze küratörleri, özçekim çubuklarının ziyaretçilerin kişisel hareket alanlarını sınırlandırdığını ve sergilenen objeler için tehlike arz ettiğini belirtti.
  Read More
 • İnsanlık tarihi boyunca birçok kültür birbiriyle etkileşimde bulundu, yüzlerce imparatorluk kuruldu, bir o kadar da dil konuşuldu ve unutuldu. Uzmanlar, günümüzde konuşulmayan ancak kullanıldıkları dönemde dünyaya hükmetmiş 7 tarihi dili ilişkili ses kayıtları ile derlemiş!
  Read More
 • Scott Christianson, “100 Diagrams That Changed the World” (Dünyayı Değiştiren 100 Diyagram) adlı kitabında, insanlığa en çok etki eden görselleri mağara çizimlerinden internet illüstrasyonlarına doğru kronolojik olarak analiz etmiş. İşte bunlardan bazıları..  
  Read More
 • John Sparks tarafından 1931 yılında hazırlanan yaklaşık 1,5 metrelik “HISTOMAP”, insanlık tarihinin haritaya dökülmüş bir versiyonu. 1931'de çizilmiş olmasına rağmen 1960'ların öngörüldüğü bu harita, uygarlıkların göreceli güçlerini renkler yardımıyla göstererek evrimi adeta resmediyor.
  Read More
 • Dökümantasyon ve Arşivleme–Türkiye’de Modern Mobilya Projesi (DATUMM), 1930-1975 yılları arasında Türkiye’de üretilmiş modern mobilyayı tanıtmak amacıyla kurgulanmış. Proje kapsamında incelenen mobilyalar tasarımları, tasarımcıları ve üreticileri ile belgelenerek dijital bir arşiv oluşturulmuş.
  Read More
 • Birazdan dinleyeceğiniz ses, dünyanın en eski müzik aleti olduğu düşünülen 43,000 yaşındaki ‘Neandertal flütü’nden geliyor…
  Read More
 • İstanbul Arkeoloji Müzesi dünyaca ünlü müze mimarı Boris Micka tarafından yeniden tasarlandı. Ne yapılacağına yıllardır karar verilemeyen Darphane-i Amire binalarının da projeye dahil edilmesiyle dünyadaki en büyük beş müzeden biri olacağı iddia edilen Arkeoloji Müzesi, 7 bin metrekarelik yeni alanı ve tasarımıyla 2016'da açılacak.
  Read More
 • Kültür Bakanlığı, sahte eserler kullanarak müzeleri dolandıran kişilerin önünü kesmek amacıyla bugüne kadar tespit edilen sahte eserlerin tümünü ‘sikke’, ‘heykel’, ‘süs eşyası’, ‘kap kacak’ ve ‘diğer’ başlıkları altında internet sayfasında yayınlıyor. 
  Read More
 • Fransa, Paris'in tarihi ve orijinal bir geometrik biçimlenişe sahip çatılarının UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için resmen başvuruda bulundu. Barok Dönemin ünlü mimarlarından François Mansard tarafından tasarlanan bu çatıların başta Van Gogh olmak üzere çok sayıda ressam ve fotoğraf sanatçısına ilham kaynağı olduğu biliniyor.
  Read More
 • BBC tarafından yayınlanan “En şaşırtıcı 15 manzara ve kaya oluşumu” başlıklı haberde ilk sırada Kapadokya yer alıyor..
  Read More
load more hold SHIFT key to load all load all

UK betting sites, view information for Sign Up Bonuses at bookmakers